piątek, 24 lipca 2015

Victorinox Soldier Custom

Każdy zdrowy facet powinien mieć nóż. Albo chociaż scyzoryk. Poniżej przedstawię sylwetkę mojego nowego nabytku, który został zmodyfikowany do moich upodobań. Szukałem jakiegoś noża z dużym składanym ostrzem, za który też nie chciałem wybulić 200zł. Skłaniałem się ku Victorinox'owi z tym, że większość modeli zawsze miała jakiś feler w postaci zbędnego narzędzia. Nóż miał być bardzo praktyczny. Bo na ch...j mi w lesie korkociąg?! Kiedy już przykleiłem się do modelu Soldier, który dla mnie był najzwyczajniej "must have", to znowu pojawiło się "ale". Ząbkowane ostrze. Marynarzowi to może się przyda. Tylko weź to gówno w warunkach polowych naostrz. W ogóle co za popieprzony pomysł z tymi ząbkami?!


Więc szukamy dalej... I całkiem przypadkowo przeglądając któregoś razu gadżety w demobilu trafiłem na zdemobilizowane scyzoryki szwajcarskiej armii ( to właśnie model soldier ). Po taniości i ze zjechanym ostrzem. Oczywiście przez jakiegoś żołnierza, którego to badziewie rozsierdziło. No i jest.

Scyzoryk był w dobrym stanie i jedynie główne ostrze nosiło "oznaki używania ". Zajebiste narzędzie. Ale... Wypadałoby jednak, żeby to jakoś wyglądało, bo fakt, że mocne, ale estetyka też się liczy. Z dużą dozą sceptycyzmu zadzwoniłem do autoryzowanego serwisu Victorinox'a i ku mojemu zdziwieniu nie było żadnego problemu z wymianą ostrza na gładkie. Oczywiście za opłatą, ale koniec końców cała zabawa z serwisem i przesyłkami od sklepu i na końcu do mnie wyszło taniej niż zakup nowego noża. W dodatku oryginalne wojskowe okładziny w toku napraw doznały nie odwracalnego rozpieprzenia, więc serwis sprezentował mi nowe cywilne, co w  efekcie zaowocowało praktycznie nowym narzędziem.


Porządny koń roboczy ( w stajni scyzoryków oczywiście ). W końcu został zrobiony dla żołnierzy.
Kilka faktów :

Narzędzia:

1. duże blokowane ostrze z otworem, otwierane kciukiem
2. otwieracz do puszek
3. płaski śrubokręt
4. otwieracz do kapsli
5. śrubokręt 3mm
6. narzędzie do zdejmowania izolacji
7. szpikulec
8. kółko
9. piłka do drewna
10. śrubokręt krzyżakowy (Philips)

Dane techniczne:

Długość głowni (ostrze główne): 85 mm
Długość po złożeniu: 110 mm
Grubość głowni: 2 mm
Stal: nierdzewna (chromowo-molibdenowa)
Ostrze: częściowo ząbkowane - Combo ( w oryginale )
Rękojeść: nylon
Blokada: Liner-Lock
Otwieranie: One Hand Open – otwieranie jedna ręka
Długość złożonego: 111 mm


Jeżeli wejdziesz w jego posiadanie to po pewnym czasie nie nigdy nie wyjdziesz bez niego z domu. A jak go zapomnisz zabrać to rzucisz soczysty stek kurew, tak jest przydatny. Pomijając narzędzia typu śrubokręty to fenomenalna w tym narzędziu jest piła. Ostra jak vietnamska prostytutka, a gałęzie grubości przedramienia szarpie bez większego wysiłku. Główne ostrze też jest bez większego zarzutu, mankamentem na, który w świetle zalet można przymknąć oko to, że mogłoby się łatwiej otwierać przy użyciu jednej ręki. Chodzi trochę opornie. Ale nikt nie jest doskonały. Żadna robota nie jest dla niego za trudna, a i batonowanie nie robi na nim wrażenia. Ostrzenie? Nie więcej pracy niż innymi nożami i przy "normalnym" użytkowaniu długo ją trzyma. Składam nim szafy, skręcam, rozkręcam, tnę, piłuję, strugam. Generalnie, nie oszczędzam, także przyłożenie dużej siły lata mu koło otwieracza. Mam. Nigdzie się bez niego nie ruszam. Polecam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz